SŁUGA BOŻY KS. MARCIN TOMAKA

Znalezione obrazy dla zapytania ks. marcin tomaka

Ks. Marcin Tomaka (ur. 15 maja 1894 w Krasnem, zm. 8 lipca 1942 w Dachau) – Sługa Boży, polski kapłan katolicki. Legionista, dwukrotnie ranny, przeszedł cały szlak bojowy, budowniczy kościoła w Haczowie, męczennik niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Dachau, wydawca miesięcznika.

W latach 1906-1914 uczył się w gimnazjum w Rzeszowie. Wstąpił do Legionów i mimo, że był dwukrotnie ranny, przeszedł cały szlak bojowy. W 1918 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie otrzymał 11 czerwca 1922 r. i został skierowany do Sokołowa, potem do Leżajska. Następnie pracował na palcówkach w Kobylanach i Przemyślu. W 1929 r. został sekretarzem generalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej w diecezji przemyskiej i pełnił tę funkcję przez pięć lat. Był inicjatorem miesięcznika diecezjalnego dla kół KSMŻ i w 1930 r. organizatorem pierwszych rekolekcji zamkniętych dla prezesek stowarzyszeń działających w diecezji. Od 20.03.1934 r. został proboszczem w Haczowie, k. Krosna, gdzie remontował zabytkową świątynię – Kościół Wniebowzięcia NMP, a w 1935 rozpoczął budowę nowego kościoła. Po wybuchu II wojny światowej, gdy Niemcy wkroczyli do Haczowa 8 września 1939 r. i rozpoczęła się okupacja wspierał duchowo, moralnie i finansowo parafian. Zwracał uwagę na niemoralne zachowania się żołnierzy niemieckich, odmawiał im kwaterowania na plebanii. Ta postawa polskiego kapłana doprowadziła do jego aresztowania (19 czerwca 1940 r.) Początkowo więziony był w Sanoku, a potem przewieziony został do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i stamtąd do obozu w Dachau, gdzie otrzymał numer 22242. Przez dwa lata pobytu w obozie, poddawany był torturom przez niemieckich strażników. Nieludzkie traktowanie, bicie, głodzenie i niewolnicza praca doprowadziły ks. Marcina Tomakę do całkowitego wyczerpania. Ostatnich sakramentów świętych udzielił mu niemiecki ksiądz – więzień obozu. Według świadków twierdził, że nie boi się śmierci, bo jest na nią przygotowany. Zmarł 8 lipca 1942 r. Polski etap procesu beatyfikacyjnego drugiej grupy męczenników II wojny światowej (a wśród nich ks. M. Tomaki) został zamknięty 24.05.2011 r. podczas uroczystej Mszy św. w bazylice katedralnej w Pelplinie. Postulatorem w procesie beatyfikacyjnym drugiej grupy męczenników polskich okresu II wojny światowej w archidiecezji przemyskiej (wśród których jest ks. Marcin Tomaka) został ksiądz biskup Stanisław Jamrozek pochodzący z Malawy.