Biskup Rzeszowski zaprasza na pielgrzymkę

Drodzy Diecezjanie! Umiłowani Bracia i Siostry!

W tym roku już po raz czterdziesty drugi wierni diecezji rzeszowskiej 4. sierpnia wyruszą na pątniczy szlak prowadzący przed tron Królowej Polski w ramach Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pielgrzymom będzie towarzyszyć hasło: „Musicie być mocni”.

To słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. Czterdzieści lat temu nasz Wielki Rodak mówił, że musimy być mocni mocą wiary, nadziei i miłości. Jestem przekonany, że miejscem, gdzie można umocnić wiarę, nadzieję i miłość jest pielgrzymkowy szlak. Służą temu sakramenty, nabożeństwa, konferencje, przykład i świadectwo pielgrzymów, a także trud fizyczny.

W roku 40. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, w związku z pielgrzymką na Jasną Górę, trudno nie przywołać jego słów z Sanktuarium Narodu Polskiego: „Przyzwyczaili się Polacy wszystkie, niezliczone sprawy swojego życia, różne jego momenty ważne, rozstrzygające, chwile odpowiedzialne (…) wiązać z tym miejscem, z tym sanktuarium. Przyzwyczaili się ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce (…), która tutaj w jakiś szczególny sposób jest. (…) Jest obecna dla każdego i dla wszystkich, którzy do Niej pielgrzymują... choćby tylko duszą i sercem, choćby tylko ostatnim tchnieniem życia, jeśli inaczej nie mogą” – mówił Ojciec Święty.

To przyzwyczajenie można zauważyć u tysięcy wiernych, którzy w różny sposób każdego roku odwiedzają Jasną Górę. Szczególne miejsce zajmuje pielgrzymowanie w ramach pieszej pielgrzymki z Rzeszowa. Serdecznie zachęcam do udziału w tegorocznej pielgrzymce jak największą liczbę pątników. Zapraszam do pielgrzymowania zarówno młodzież jak i dorosłych; zarówno tych, którzy mają za sobą doświadczenie pielgrzymowania, jak i tych, którzy jeszcze nigdy nie uczestniczyli w pieszej pielgrzymce. Korzystajmy z obecności Maryi w Jasnogórskim Sanktuarium.

Wielu diecezjan z różnych powodów nie może osobiście uczestniczyć w pielgrzymce. Za Ojcem Świętym zapraszam was do pielgrzymowania duszą i sercem. Zapraszam, szczególnie chorych, cierpiących i niepełnosprawnych, do duchowego pielgrzymowania                       w ramach grupy bł. ks. Jana Balickiego. Grupa ta jednoczy się przez fale Katolickiego Radia Via oraz kościół Św. Krzyża w Rzeszowie, gdzie, w czasie pielgrzymki, codziennie odbywa się nabożeństwo różańcowe i Apel Jasnogórski.

Wszystkim życzę umocnienia wiary, nadziei i miłości. Musimy być mocni! Boża moc, objawiająca się w działaniu Ducha Świętego i opieka Matki Bożej, niech pomaga Wam w odnawianiu siebie i oblicza ziemi. Na czas pielgrzymowania oraz innych form rekolekcji,  a także wakacyjnego wypoczynku, z serca Wam błogosławię.

Biskup Rzeszowski

+ Jan Wątroba

Rzeszów,  25 maja 2019 r.

Dodane 2019-06-16 19:46:50 przez Administrator